KuRIoZiTeTe

Shko poshtë

KuRIoZiTeTe

Mesazh nga Benjamin prej Fri Oct 24, 2008 4:33 pm

Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.
Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.
Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.
DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.
Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.
Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.
Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë.
Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.
1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.
Njeriu më i rëndë në historinë e mjekësisë ishte Xhon Brouer Minoh nga rrethina e Uashingtonit i cili ishte i trashë që nga fëmijëria.Në mars të vitit 1978 ai u dërgua në spitalin universitar të Sietelit,për shkak të problemeve të mëdha të frymëmarjes dhe të zemrës.Sipas mjekut Dejvid Shvarc,në momentin e pranimit ai peshonte më se 635 kilogram.Pas dietës 16 mujore ai u lëshua nga spitali me peshë 216 kilogram.Në momentin e vdekjes më 10.09.1983 ai peshonte 362 kilogram.

Pjesëtarët e fisit Tutsu ose Vatus , të cilët jetojnë në Ruandë dhe Burundi në Afrikën Qendrore janë njerëzit më tw gjatë në botë.Gjatësia mesatare e tyre është 184 centimetër.

Guri nga tëmthi i rëndë më se 6 kilogram u largua nga tëmthi i gruas 80 vjeçare në Londër ,Angli më 29.12.1952.Operimin e kreu dr.Hemfri Artur nga spitali Çering Kros.

"Little boy" (djaloshi i vogël)quhet bomba e cila është hedhur në Hiroshimë.Bomba ishte e gjatë 3.04 metër dhe e rëndë 4.080 kilogram.

Njeriu me dhëmbë më të fortë është Gjon Masi nga Belgjika.Në nëntor të vitit 1978 me dhëmbë arriti të tërheq 2 vagona edhe atë të rrëndë 126 ton.

Në gusht të vitit 1992 në spitalin e qytqtit në Ontario,Kanada është lajmëruar gruaja 42 vjeçare me "dhimbje të lehta në bark".Nga barku i saj janë larguar 2 533 sende prej tyre 947 gjilpëra të cilat ajo i kishte gëlltitur me vite,Nga barku i vajzës 20 vjeçare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokëve te saj të cilat i kishte gëlltitur,i rëndë 2,5 kg.Operimi u realizua në mars 1985.

-Qukapiku në ditë han mesatarisht 3000 insekte.

-...zogu nuk ka shqisën e të nuhaturit dhe të shijes.

-Luftërat dhe statistikat:Nga 1618 më 1905 janë bërë 1044 luftëra tokësore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta më e gjatë llogaritet midis Venecas dhe Turqisë (55 vjet) në vitet 1644-1699, kuse lufta më e shkurtë është ajo midis Austrisë dhe Italisë e cila zgjati vetëm 6 orë.

-Për të prodhuar 1 kg. mjaltë bletës i duhet të thithë nektarin e 12 milion luleve duke bërë rreth 300 000 kilometër fluturim.

-Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz.

-Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.

-Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës "Armako".Madhësia e fushës është 241,5x35.42
km2.

-Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.Në 1254 ndeshje futbollisike ai shënoi 1216 gola.

-Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të vendosen 200 udhëtarë.

-Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe.Pesha e saj është 51,80 kg.

-Me gjatësinë e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek është shpallur para pak kohe fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjvetë nbajtur në Stamboll.

-Në janar të vitit 1978 në mishtoren "la Ron" në Misuri të SHBA-ve është prodhuar suxhuku me gjatësi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.

-Fëllënza është në gjendje që 30 ditë të jetojë pa ushqim.

-Shkencëtarët britanez kanë llogaritur se macat , të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël.

Muhamed Jonuzi-Sllatinë muhamedte@yahoo.com

Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe njëtjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.

-Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5%të pasurisë në botë.

-Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionëtelefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.

-Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.

-Cdo 1 person nga10 persona në botë jetojnë në ishull.

-Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesanë Dublin.

-Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000.

-Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluarapërfundon në koshat e plerave.


Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10
min.


---Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë
në ditë---Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në
sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i
afrohet as nivelit të nje zvarritësi.
---Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe
për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e
mumjazimit.---Njeriu më i gjatë është 2.75 cm


---Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin
menjëherë nga foletë.


---Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.


---Peshkaqenët nuk sëmuren.


---Breshka mund të ecë me 10 km në orë.


---Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të
mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.


---Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.


---Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga
Veriu.,---Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas
tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.


---Formuesi i Çmimit Nobel, Alfred Nobel në fakt ishte
nje fabrikator dinamiti.---Ivani i IV. i cili erdhi në pushtet në vitin 1533
në Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte
ti merrte fronin.


---Një njeriu i duhen 12 vjet për të numëruar nga 1
deri në 1 miliard. merrte fronin..


Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon
në koshat e plerave.


---Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25
vjeç.


---Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1
herë në 7 vjet.


---Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës
botërore, ndjekësi më i afërt është Japonima me 6 %.---Në vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen
ra nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për
divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%.
Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth
10 % me e lartë se në martesën e parë.---Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në
SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.---Që nga viti 1972 janë prodhuar rreth 64 milionë
tonë kanoçe alumin(rreth 3 trilion kanoçe). Nëse këto
do të vendoseshin njëra pas tjetrës, mund të arrinin
deri në hënë rreth 1000 herë. Kanoçet e alumint
përbëjnë 1% të materialeve mbeturina.
avatar
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 25
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
0/0  (0/0)

Shiko profilin e anëtarit http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi