Super varka me bio diesel

Shko poshtë

Super varka me bio diesel

Mesazh nga Benjamin prej Fri Oct 24, 2008 4:32 pmDisa ditë më parë është folur për Earthrace, varka hiperteknologjike e cila do të jetë e zënë në një sfidë shumë të rëndësishme së shpejti, atë të përshkimit të botës në kohën më të shkurtër të mundshme me një karburant ekologjik. Është bërë i njohur një novacjon, se një pjesë e mirë e karburantit është siguruar nga vetë pjesëtarët e ekuipazhit. Jo, jo mos mendoni se është e tipit benzinë-urinë sepse në këtë rast bëhët fjalë për një pjesë jo shumë të nevojshme për trupin: dhjami.

Të tre pjesëtarët e ekuipazhit i janë nënshtruar një liposucioni (heqje e dhjamit nga trupi) duke i dhuruar varkës 2.5 gallonë të dhjamit trupor. Dhjami do të përdoret për të prodhuar 2 gallon karburant që do të bëjë të mundur lëvizjen e varkës për 9 milje.

Sipas vlerësimeve Earthrace-it do t’i duhen 65 ditë për të përmbyllur komplet xhiron me një shpejtësi 23-29 mph. Earthrace do të ushqehet nga bio diesel që do të mundësojë zvogëlimin e nivelit të ndotjes së ambjentit për rreth 78 % në krahasim me karburantet e tjerë. Supervarka funksionon me dy motorrë me540 hp Cummins Mercruiser, dhe kushton 3 milionë dollarë. Momentalisht trioja shpikëse po kërkon akoma sponsorizues dhe mendon ti përmbushë qëllimet në 2008-tën
avatar
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 25
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
0/0  (0/0)

Shiko profilin e anëtarit http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi