Parqet Kombetare

Shko poshtë

Parqet Kombetare

Mesazh nga Benjamin prej Fri Oct 24, 2008 4:29 pm

PARQET KOMBETARE-Shqiperi

PARKU KOMBETAR “DAJTI”

Ndodhet ne lindje te kryeqytetit te Shqiperise dhe ka nje sip. 3300 ha. Ai ndodhet ne pjesen lindore te fushes se gjere te Tiranes 26 km ne lindje te Tiranes dhe 50 km. larg nga aeroporti “Nene Tereza”. Aty gjenden individe ahu 200 vjecar qe perfaqesojne monumente natyrore mjaft te cmuar dhe me vlere per t’u vizituar. Ky Park eshte nje zone shume e frekuentuar nga pushuesit ditore. Gjithashtu ai konsiderohet “Ballkoni natyror i Tiranes” dhe ofron mundesi akomodimi per pushuesit.

Ndodhet ne lindje te kryeqytetit te Shqiperise dhe ka nje sip. 3300 ha. Ai ndodhet ne pjesen lindore te fushes se gjere te Tiranes 26 km ne lindje te Tiranes dhe 50 km. larg nga aeroporti “Nene Tereza”. Aty gjenden individe ahu 200 vjecar qe perfaqesojne monumente natyrore mjaft te cmuar dhe me vlere per t’u vizituar. Ky Park eshte nje zone shume e frekuentuar nga pushuesit ditore. Gjithashtu ai konsiderohet “Ballkoni natyror i Tiranes” dhe ofron mundesi akomodimi per pushuesit.

Ndodhet ne lindje te kryeqytetit te Shqiperise dhe ka nje sip. 3300 ha. Ai ndodhet ne pjesen lindore te fushes se gjere te Tiranes 26 km ne lindje te Tiranes dhe 50 km. larg nga aeroporti “Nene Tereza”. Aty gjenden individe ahu 200 vjecar qe perfaqesojne monumente natyrore mjaft te cmuar dhe me vlere per t’u vizituar. Ky Park eshte nje zone shume e frekuentuar nga pushuesit ditore. Gjithashtu ai konsiderohet “Ballkoni natyror i Tiranes” dhe ofron mundesi akomodimi per pushuesit.

Ndodhet ne lindje te kryeqytetit te Shqiperise dhe ka nje sip. 3300 ha. Ai ndodhet ne pjesen lindore te fushes se gjere te Tiranes 26 km ne lindje te Tiranes dhe 50 km. larg nga aeroporti “Nene Tereza”. Aty gjenden individe ahu 200 vjecar qe perfaqesojne monumente natyrore mjaft te cmuar dhe me vlere per t’u vizituar. Ky Park eshte nje zone shume e frekuentuar nga pushuesit ditore. Gjithashtu ai konsiderohet “Ballkoni natyror i Tiranes” dhe ofron mundesi akomodimi per pushuesit.
PARKU KOMBETAR “THETHI”
Ka nje sip 2630 ha dhe ndodhet ne Alpet e Shqiperise, prane Bjeshkeve te Namuna. Ai ndodhet ne nje distance 70 km larg qytetit te Shkodres dhe pershkohet nga lumi i Thethit i cili ka nje prurje prej rreth 1000-1300 l/sek dhe eshte i pasur me troften e malit. Nje pike mjaft piktoreske dhe mahnitese eshte Ujvara e Grunasit. Per t’u vleresuar eshte prania e drurit relikt te lisit. Ky Park perfaqeson zonen me te populluar te vendit me rreqebull (50 krere).
PARKU KOMBETAR “LURA”
Ka nje sip 1280 ha dhe shtrihet ne faqen lindore te masivit “Kunora e Lures”. Mjaft piktoreske ketu jane 14 liqenet akullnajore te Lures. Ne dimer siperfaqet e tyre ngrijne. Ndersa ne pjesen jugore te parkut ndodhet “Fusha e Pelave” qe ofron pamje shume clodhese pasi ka bimesi te larmishme me lule shumengjyreshe te rrethuara nga drure shekullore halore. Ne kete Park ka mundesi te medha per zhvillimin e ekoturizmit.PARKU KOMBETAR “PISHAT E DIVJAKES”
Ka nje sip prej 1250 ha dhe ndodhet 5 km larg Divjakes dhe 40 km larg qytetit te Lushnjes. Ky park eshte njekohesisht pjese e kompleksit Laguna e Karavastase, qe ndodhet nen mbrojtjen e Konventes Nderkombetare te Ramsarit, qe nga viti 1994. Ky park perben nje nga ekosistemet me te rendesishme te gjithe vendit. Kjo sidomos per faunen e pasur ku perfaqesuesi me tipik eshte pelikani kacurrel i cili ze rreth 6.4% te popullates boterore.

PARKU “LLOGARASE”
Gjendet afro 40 km ne juglindje te qytetit te Vlores, ne kufirin hapsinor midis detit Adriatik dhe Jon. Afer Qafes se Llogarase takohen drure me forma kurorash mjaft interesante ne te cilat ndihet ndikimi i korenteve te erave. Ketu do te veconim “Pishen Flamur” qe eshte nje monument i rralle i natyres me mjaft vlera turistike dhe shkencore. Nga Qafa e Llogarase rreth 3 km ne vije ajrore, syri perfshin detin Jon, pjeset e thepisura te maleve te Vetetimes si dhe nje pjese te mire te Rivieres Shqiptare. Vend i favorshem per sportet e ajrit. Ky Park ka vlera klimaterike te padiskutushme dhe kjo fale kombinimit mjaft te mire te ajrit te fresket malor me ate detar.
PARKU KOMBETAR “BREDHI I DRENOVES”

Ndodhet 10 km larg qytetit te Korces dhe shtrihet ne kurrizin e malit te Moraves. Parku ka nje sip prej 1380 ha. Ky eshte mjaft i frekuentuar nga banoret e qytetit te Korces dhe fshatrave perreth. Vlerat atraktive te ketij parku ia shton edhe prezenca e shume burimeve te cilet kane uje te pijshem gjate gjithe vitit si ai i Shen Gjergjit. Plakes, Pllices etj

PARKU KOMBETAR “LUGINA E VALBONES”
Ka nje sip prej 8000 ha dhe konsiderohet si mrekullia e Alpeve Shqiptare. Ndodhet 25-30 km ne veriperendim te qytetit te Bajram Curri. Shtrihet midis majash te larta e te thepisura te mbuluara me nje kolorit fantastik ngjyrash ne cdo stine duke dhene keshtu imazhin e nje lugine plot labirinthe dhe te papritura. Ka vlera te medha turistike dhe rekreative te cilat nderthuren me nje biodiversitet me rendesi kombetare dhe nderkombetare. Fshati Valbone eshte pika me e rendesishme turistike. Lugina neper te cilen kalon lumi me te njejtin emer ka natyre te bukur dhe te paster. Konfiguracioni, morfologjia, hidrologjia, pyjet, kullotat, llojshmeria e luleve, shtepite karakteristike, bujaria dhe mikepritja e banoreve krijojne kushte per zhvillimin e turizmit.

PARKU “MALI I TOMORRIT”
Ka nje sip 4000 ha dhe ndodhet ne lindje te qytetit muze te Beratit. Ne te ndodhet Mali i Tomorrit, qe nga larg te jep pershtypjen e nje keshtjelle natyrore gjigande. Bukurite natyrore te parkut jane evidente ne cdo stine. Ketu ndodhet edhe varri i Abaz Aliut (Tyrba e Kulmakut) 1200 m mbi nivelin e detit, ku cdo vit ne fund te muajit gusht mijera peligrine ngjiten per te zhvilluar nje jave rresht ritet e bektashinjeve duke stimuluar keshtu turizmin fetar.

PARKU KOMBETAR “BREDHI I HOTOVES”
Ka nje sip prej 1200 ha dhe ndodhet ne krahinen e Frasherit, rreth 35 km ne verilindje te qytetit te Permetit. Karakteristike e ketij parku eshte Bredhi i Hotoves i cili konsiderohet si nje nga reliket bimore mesdhetare me te rendesishme te vendit. Fale natyres se bukur e piktoreske, klimes se shendetshme, ajrit te paster dhe afersise me qendrat e banuara ky park merr vlera turistike, rekreative e sportive ne cdo stine.

PARKU KOMBETAR “QAFE SHTAMA”
Ka nje sip 2000 ha dhe ndodhet rreth 25 km ne verilindje te qytetit te Krujes. Ne pergjithesi pamja e ketij parku eshte rrethore dhe mjaft piktoreske. Ketu si mjaft terheqese permendet cezma e “Nenes Mbretereshe” me uje shume te paster, te ftohte e kurativ. Eshte nje zone mjaft e frekuentuar per vlerat e larta kurative dhe ato te peizazhit qe ajo ofron.

PARKU KOMBETAR “ZALL GJOCAJ”
Ka nje sip prej 140 ha dhe ndodhet afro 40 km ne verilindje te qytetit te Burrelit. Ne pergjithesi pamja e ketij parku eshte mjaft piktoreske. Bukurine ia shton edhe prania e disa burimeve dhe e rrjetit te perroskave.

PARKU KOMB. “PRESPA”
Ka nje sip prej 27.750 ha dhe ndodhet ne kryqezimin e kufijve te Shqiperise, Greqise dhe Maqedonise. Perbehet nga liqeni i Prespes se Madhe dhe ai i Prespes se Vogel si dhe pellgu ujembledhes i tyre. Kjo zone eshte mjaft e pasur me vlera kulturore. Permendim ketu kishat eremite te Bizantit, Shpellen e Trenit ne liqenin e Prespes se Vogel, kalaja e Trajanit, kisha e Shen Merise ndertuar ne ishullin e Maligradit ne shek. 14-te. Liqeni i Prespes se Madhe dhe ai Prespes se Vogel jane perfshire ne Parkun Ballkanik te Prespes, me nje marreveshje te Kryeministrave.

PARKU “BUTRINTIT”
Ndodhet afersisht 25 km ne jug te qytetit te Sarandes. Ai ka vlera te larta shkencore, turistike, arkeologjike, shoqerore e rekreative te cilat nderthuren me nje biodiversitet te rendesishem kombetar e nderkombetare. Sip e parkut eshte 2500 ha. Eshte nje zone e nje rendesie te vecante turistike te vendit. Ne rradhe te pare dallohet per turizem kulturor me qytetin antik te Butrintit te mbrojtur nga UNESKO, turizmin blu me Ksamilin, ekoturizmin ne liqenin e Butrintit, sportet ujore po ne liqenin e Butrintit, peshkimin etj.
__________________
avatar
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 25
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
0/0  (0/0)

Shiko profilin e anëtarit http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi