Foshnjat hidhen nga 15 metra lartësi

Shko poshtë

Foshnjat hidhen nga 15 metra lartësi

Mesazh nga Benjamin prej Fri Oct 24, 2008 4:19 pm

Banorët e qytetit të Indisë, Solapuru, për pothuajse gjysmë mileniumi kanë një rit të pazakonshëm ‘shëndetësorë’, duke i hedhur fëmijët e vegjël nga një lartësi prej 15 metrash, me qëllim që të bëhen të fortë dhe të shëndetshëm.

Tek disa vende në Indi ky ritual i hedhjes së fëmijëve tashmë praktikohet për disa shekuj. Fëmijët gjatë hedhjes i pret një pëlhurë e bardhë.

Çdo vit mijëra prindër me foshnjat e tyre presin në radhë për disa sekonda “mjekësi lartësie”. Besimtarët thonë se kurrë nuk ka ndodhur ndonjë fatkeqësi, e as që dikush të lëndohet.

Disa herë është tentuar që ky ritual të largohet, por numri i përkrahësve tejkalon numrin e kundërshtuesve. Sidoqoftë, as vogëlushët nuk e kanë aq të vështirë të fluturojnë pak.
avatar
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 25
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
0/0  (0/0)

Shiko profilin e anëtarit http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi