Ngjarje Interesante. A E DINI SE . . .

Shko poshtë

Ngjarje Interesante. A E DINI SE . . .

Mesazh nga Benjamin prej Fri Oct 24, 2008 4:15 pm

Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.

Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.

Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.

Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.

Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.

Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.

Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.

Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.

Aisbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.

Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.

Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.

Vetem mushkonjat femra piskojne.

Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.

96% e sallatorit, eshte uje.

Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.

Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.

Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.

Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.

Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.

Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.

Fluturat shijojne me ane te kembeve.

Delfinet flene me nje sy hapur.

Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.

Minjte mund te durojne pa uje me teper se devet.

Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.

Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.

Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.

Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.


• Nendetsja e pare u perpilua ne vitin 1578 nga William Bourne, matematicien anglez dhe hollandezi Cornelius van Drebbel arriti ta

ndertonte ne vitin 1620.


• Origjina e fjales "dollar" vjen nga Roma e lashte. Nje miniere argjendi ne Bohemi ishte baza kryesore per prodhimin e

monedhave te Romes. Vendi ku ndodhej miniera quhej Joachimsthal dhe monedhat moren emrin "Joachimstalers". Me kalimin e

kohes shkurtimisht i quajten "Talers". Amerikanet dalengadale e deformuan ne "dollar".• Indonezia me 216 milion banore flet 365 gjuhe. Bahasa Indonezia eshte gjuha zyrtare. Disa nga te tjerat jane Acehnese,

Ambonese, Batak, Buginese, Ceramese, Dayak, Halmahera, Javanese, Minahasa, Sundanese, Sasak, Tetum, and Toraja.• Disa produkte popullore priten me shume se 100 vjet qe te hynin ne perdorim. Faxi i pare u shpik nga Alexander Bain ne vitin

1843 por hyri ne sherbim ne vitin 1964. Kercimi i pare me parashute u realizua nga Andre-Jacques Garnerinthe ne vitin 1793 nga

nje balone me gaz. Leonardo Da Vinci skicoi parashuten qe ne vitin 1485. Heroni i Greqise zbuloi fuqine e avullit ne vitin 50 p.e.s.

Duhej te kalonin me shume se 1700 vjet derisa Thomas Savery te shpikte ne vitin 1698 pompen e avullit. Motorri i pare me avull u

shpik nga Thomas Newcomen ne 1701 dhe ne 1804, Richard Trevithick prezantoi lokomotiven e pare me avull.• Domatja eshte fruti me popullor ne bote duke ja kaluar bananes dhe portokallit.• Sot numerohen me shume se 20 000 lloje birrash.• Perdorimi i pirunit per te ngrene konsiderohej skandaloz para 1000 vjetesh.• Per te mbrojtur fushat e drithit nga derrat, banoret e Manhattan Island ndertuan nje mur te gjate. Rruga qe kalonte aty mori emrin........ Wall Street.• Ne bote ka me shume se 600 000 000 linja telefoni por gati gjysma e popullsise nuk ka perdorur asnjehere telefonin.• Nje eksokanibal ha vetem armiqte. Nje Indokanibal ha vetem miqte.• Mreteresha Isabela e Castiljes, qe financoi ekspediten e Kristofor Kolombit, thoshte se ishte lare vetem 2 here ne jeten e saj. Nje

here kur lindi dhe heren tjeter kur u martua.• Winston Churchill kur ishte femije belbezonte. Prej ketij difekti mesuesit keshilluan te jatin qe djali te mos ndiqte karrieren e tij,

te politikes.• Shume mbreter jane konsideruar te cmendur. Caligula vrau babane, nenen dhe dy vellezer qe te behej mbret, ndersa Neroni

nenen dhe gruan e pare. Disa nga mbreterit e Britanise ishin te cmendur si rezultat i martesave brenda familjes. Me famozi ishte

George III Matufi, i cili mbreteroi ne shekullin e 18. Vdiq i cmendur, shurdh dhe i verbuar ne 1820. Charles VI i Frances, i thirrur

nga te gjithe Charles Budallai, mbante shufra hekuri ne trup sepse i ishte fiksuar se ishte prej qelqi dhe kishte frike mos thyhej.• Napoleon Bonaparti mund te kete vdekur nga arseniku. Ne dhomen e tij qendronte e varur nje Gravure e lyer me nje pigment

ngjyroses Scheele's Green (quajtur per nder te kimistit suedez qe e zbuloi) qe kishte permbajtje bakri arsenit. Ne vitin 1893

Biokimisti Italian Gosio zbuloi se nqs. ky pigment merrte lageshti, leshonte avuj helmues arseniku. Duke thithur vetem avullin

ndoshta nuk do ishte vdekjeprurese per "korporalin e vogel" por ai ishte i semure edhe me ulcer.....• Kalendari i pare Roman, Julian, u prezantua ne vitin 535 p.e.s. Kishte 10 muaj, 304 dite dhe fillonte ne Mars. Me vone u shtuan

vone dhe Janari me Shkurtin. Ne vitin 325 t.e.s. Kostandini i Madh, mbreti i pare kristian i Romes, deklaroi te Djelen dite te shenjte.

Papa Pauli i III e reformoi ne vitin 1545 dhe me se fundi Papa Gregori i XIII (nga i cili mori edhe emrin, Gregorian) i keshilluar nga

astronomi At Christopher Clavius dhe fizikanti Aloysius Lilius urdheroi qe dita e Enjte, 4 Tetor 1582 ishte dita e fundit e kalendarit

Julian. E nesermja do ishte e Premte, 15 Tetor. Per me shume se nje shekull net e injoruan kalendarin e ri. Gjermania dhe

Hollanda e pranuan ne vitin 1698, Britania ne 1752, Rusia ne 1918 dhe se fundi Kina ne 1949.• Lufta me e shkurter ka ndodhur ne vitin 1898 kur Zanzibari u dorezua kundra Britanise vetem pas 38 minutave ndersa lufta me e

gjate zgjati 116 vjet midis Frances dhe Anglise dhe perfundoi ne vitin 1453.• Sulmi i Nato-s kundra Serbise ne vitin 1999 vrau me shume kafshe se njerez.• Cokollata me qumesht u krijua nga Daniel Peter dhe konceptin ja shiti komshiut Henri Nestlé.• Struktura e DNA u zbulua nga James Watson dhe Francis Crick ne vitin 1953. Gjatesia e nje molekule te vetme eshte 1,7 metra.• Ne shekullin e 6-te p.e.s. matematicieni Pitagora tha se Toka eshte e rrumbullaket - shume pak e pranuan.


Astronomi Aristarkos , ne shekullin e 3-te p.e.s. tha se Toka rrotullohet rreth Diellit - por idea nuk u pranua.


Ne shekullin e 2-te, astronomi Erastostenes llogariti distancen rreth Tokes perafersisht ne 40 000 km. - asnjeri nuk e besoi.


Ne shekullin e 2-te t.e.s. astronomi Ptolemei tha se Toka eshte qendra e universit - gati te gjithe e besuan per 1400 vjet.• Filmi Rus i vitit 1967 "Lufta dhe Paqja" kishte 120 000 figurante. Filmi Koreano-Jugor "Wang-magwi"(Monstra) i te njejtit vit

kishte 157 000 figurante. Ne vitin 1945 filmi gjerman Kolberg kishte 187 000 dhe recordin deri tani e mban filmi britanik "Gandhi"

me 300 000 figurante.• Π=3.14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971 69399 37510 58209 74944 59230 78164 06286 20899 86280 34825

34211 70679 82148 08651 32823 ...• Bolivia mban rekordin e nderrimit te qeverive. Qe nga viti 1825, dita e pavaresise nga Spanja, jane nderruar 200. Italia nga viti

1945 ka nderruar 58 qeveri dhe 22 kryeministra.• Gjate shekullit te 6, u be si tradite te bekoje njerezit qe teshtinin pasi kuptohej sikur nxirrje djallin nga trupi. Gjate periudhes se

semundjeve infektive, Papa nxorri ligjin per te thene "God Bless You"(Zoti te bekofte, Shendet.) te njerezit qe teshtinin
avatar
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 25
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
0/0  (0/0)

Shiko profilin e anëtarit http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi